Japon Balığı: Akvaryum Suyu Sararması Nasıl Geçer?

Akvaryum Suyu Sararması Nasıl Geçer?

Akvaryum suyu sararması nasıl geçer


Akvaryum suyu sararması nasıl geçer? Akvaryum suyu nasıl temiz kalır? Akvaryum suyu bulanıklığı nasıl giderilir? Akvaryum suyu nasıl temizlenir? Akvaryum suyu nasıl dezenfekte edilir? Akvaryum suyu nasıl berraklaşır? Hepsinin cevabı bu yazımızda.

Akvaryum suyu sararması nasıl geçer sorusuna cevap ararken, önce bunun nedenlerini bilmeli, bunlardan korunmalı ve düzeltmeyi de bu bilgiler ışığında yapmalıyız. 

Akvaryum suyu sararmasından kurtulmak için öncelikle filtrenizin çok iyi çalışıyor olması lazım. Akvaryumdaki su hacminiz için yeterli olan, uygun bir filtre cihazına sahip olmalı ve filtrenin temizliğini de düzenli olarak yapmalısınız. Yeni kurduğunuz akvaryumlarda kumu ve bitkileri ekledikten sonra, balıksız olarak en az 2 hafta akvaryumu çalıştırmalısınız. Sonrasında balıkları önce birkaç tane, sonra tümünü ekleyebilirsiniz. Akvaryumda sağlıklı bir döngü ancak bu şekilde oluşabilir.

Akvaryumda düzenli dip çekimleri yaparak tüm artık maddeleri uzaklaştırmalı, kumunuzu da böylece kısmen temizlemelisiniz. Dip çekimi sonrası su değişimlerini düzenli olarak yapmalı ve aksatmamalısınız. Akvaryum su sararması geçene kadar su değişimlerini biraz artırabilirsiniz.

Ayrıca akvaryumunuzda bitki varsa, düzenli olarak budama yapmanız gerekir. Akvaryumda hiçbir artık madde kalmamalı. Bitkilerin yaprakları su içinde çürüyor, parça kopmaları oluyor ve siz bunlara kayıtsız kalıyorsanız, bu çürüyen bitkiler akvaryumda organik karbonların oluşması yoluyla suyunuzu sarartır.

Akvaryum suyu sararması nasıl geçer konusunda bir başka nokta balıkların yemlenmesi. Balıklara gereğinden fazla yem vermemelisiniz. Bu durumda yenmeyen yemler akvaryumda su sararması sebebi olabilir.

Eğer yukarıda verilen tüm önerileri siz zaten dikkatle ve özenle uyguluyorsanız, bu durumda akvaryumunuzda oluşan minimal sararmaları da dikkate almayınız. Balıklarınız sağlıklı ve mutlu yaşıyorsa, siz de gerekli bakımı özenle yapıyorsanız içinizi rahat tutabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.