Japon Balığı: Japon Balığı Anavatanı

Japon Balığı Anavatanı

Japon balığının anavatanı
Japon balığı anavatanı


Japon balığının anavatanı Çin'dir. Japon balıkları aslen Çin’in güneyinde hafif akıntılı sularda bulunan Carassius cinsi bir havuz balığının (Crucian carp) evcilleştirilmesinden elde edilmiştir. Balığın nasıl evcilleştirildiği bilinmemektedir.
Çin sanatlarında bu balığın birçok örneği resmedilmiştir. Fakat süsleme tarzındaki birçok resimde balıkların türünü ayırt etmek güçtür. Renkli balıkların görüldüğü ilk vazolar MS 200 yılına kadar uzanmaktadır. Fakat otoritelerin birçoğu Japon balığının daha sonra, MS 800’lü yıllardan sonra geliştiği konusunda hemfikirdir. Üretim teknikleri sayesinde Sung Hanedanı zamanında (MS 960 - 1379) birçok renk türü ortaya çıkmıştır. Japonya’ya ilk Japon balıkları da bu zamanlarda ithal edilmiştir. Balıklardaki ilk renk mutasyonlarının da gıda amaçlı üretilen balıklarda ortaya çıkmış olması mümkündür. Renklerdeki bu değişim üreticileri yeni renkler elde etme konusunda cesaretlendirmiş olabilir. Renk değişimleri türler içerisinde ortaya çıktıkça üreticiler daha farklı renk ve türler ortaya çıkarmak için daha fazla çaba göstermiştir. Yüzgeç ve gözlerdeki renk değişimleri ortaya çıktığında farklı türler yaratma daha da ilgi çekici hale gelmiştir.
Japon balığı üzerinde yapılan temel değişikliklerinse Ming Hanedanının son dönemlerinde gerçekleştirildiğine inanılmaktadır. Yeni geliştirilen türler 1650 yıllardan sonra Çin’den Japonya’ya getirilmiştir. Bu dönemde Japon balığı birçok uzak doğu ülkesinde yaygınlaşmıştır. Avrupalıların Uzak Doğu ile yakın ticari ilişkiler kurmaya başlaması sayesinde japon balığı Avrupa’ya taşınmıştır.
İlk olarak 1700’lü yıllarda Avrupa’da görülen Japon balıkları bir sonraki yüzyılda Amerika ve Avustralya’da ortaya çıkmıştır. Balığın ortaya çıktığı ilk yıllarda havuzda bakılmışlardır. Japon balığının evlerde akvaryumlarda bakılmaya başlanması 1800’lü yılların sonunda popülerlik kazanmıştır.
Ülkemizde bu balıklara neden japon balığı dendiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Muhtemelen ülkemize ilk Japonya'dan getirilmiş ve bu nedenle japon balığı ismi verilmiştir. Belki de ilk olarak bir Japon imparatoru bir Osmanlı sultanına bu balıklardan hediye ederek ülkemize girmişlerdir.

Japon balığı anavatanı konusunda mevcut bilgileri derlediğimiz bu yazıda ülkemizde Japon balığı olarak isimlendirilen balıkların aslında kökeninin Çin'e dayandığına dikkat çekmiş olduk.

1 yorum :

  1. Japon balığı anavatanı Çin, ama biz adına japon balığı diyosuz. İlginç :):)

    YanıtlaSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.