Japon Balığı: Bir Japon Balığını Nehre Koyarsanız Ne Olur?

Bir Japon Balığını Nehre Koyarsanız Ne Olur?

goldfish river ile ilgili görsel sonucu

Akvaryumda Japon balığı beslemeyi sadece hobi olarak görüp bu işe giren birçok insan var. Ancak akvaryum bakımı, balığın ihtiyaçları derken bu işin eğlenceden çok daha fazla emek istediğini birçok kişi zamanla fark ediyor.

Peki 'Bakamayacağım' artık deyip bu işten vazgeçenler Japon balıklarını ne yapıyor?

Bazı japon balığı sahipleri bu işten vazgeçince onları denizlere, göllere, nehirlere bırakıyor. Peki alışık olduğundan farklı bir ortamda kendini bulan bu balıklara ne oluyor?

Ecology of Freshwater Fish bilimsel dergisinde yayınlanan bir makale bu soruya yanıt veriyor. Stephen Beatty kendi ekosistemi dışında bir ortama bırakılan japon balıklarını günümüz teknolojisinin de yardımıyla bir yıl boyunca takip etti. Elde ettiği sonuçları da dergide yayımladı. O sonuçlardan en çarpıcısı japon balıklarının bırakıldıkları Vasse Nehri'nin kabusu haline dönüşmeleri. 

Nehirdeki japon balıkları istilacı bir türe dönüştü ve vahşileşti. Birlikte yaşadıkları diğer balıkların yaşam alanlarını ve besin ihtiyaçlarını talan ettiler. Daha da ötesi büyüdüler. Beatty, zararsız akvaryum balıklarının doğa için çok zararlı olabileceğini ortaya koydu. Yeme alışkanlıkları yıkıcı olan bu balıklar, diğer balıkların yumurtalarını da yiyerek nehirdeki döngüyü bozdular. Vasse Nehri'nde kiloları 2 kiloya ulaşan Japon balıkları tespit edildi. 

Beatty doğada çok zararlı olan Japon balıklarının kontrol edilmesi ve nehirlerden temizlenmesi gerektiğini ortaya çıkarmış. Yoksa nehirlerdeki lokal balık nüfusu dramatik biçimde düşmeye devam edecek.