Japon Balığı: Japon Balığı Tek Başına Yumurtlar Mı?

Japon Balığı Tek Başına Yumurtlar Mı?

Japon balığı tek başına yumurtlar mı


Japon balığı tek başına yumurtlar mı sorusunun cevabı tabiki hayır. Japon balığı tek başına yumurta yapmaz.

Japon balığının çoğalması için öncelikle yetişkin olan, yani üreme çağına gelmiş bir erkek, bir de dişi japon balığı olması gerekmektedir. Japon balığı üreme çağı yaklaşık 1-3 yaşlarından itibaren başlar. Yani 1 yaşından daha küçük balıklardan üreme pek beklenmemelidir.

Japon balığı tek başına yumurtlar mı sorusuna cevap ararken şunu da aklımızda bulundurmalıyız: Yumurtayı sadece dişi japon balığı yapabilir. O da üreme çağına erişmişse yapabilir. Ayrıca üreme için yetişkin erkek japon balığı da olmalıdır ki çiftleşme olabilsin. Tabi tüm bunların olabilmesi için uygun ortam, uygun sıcaklık, uygun akvaryum, uygun beslenme koşulları gibi daha bir sürü etken vardır. 

Geniş ve uygun bir akvaryumda beslenen yetişkin ve mutlu balıklarınız varsa, üreme artık beklenebilir. Yetişkin erkek ve dişi japon balıkları sıcaklığın biraz daha yükseldiği zamanlarda (özellikle bahar aylarında) çiftleşme kovalamacalarına başlarlar. Çiftleşme sonrası dişi japon balığı yumurta dökmeye başlar. Erkek  japon balığı ise suya spermlerini bırakarak bu yumurtaları döller. Bu aşamadan sonra balıklar akvaryumdan ayrılmalıdır. Yoksa yumurtaları yerler. Birkaç gün sonra yumurtalardan yavru japonlar çıkar.

Japon balığı tek başına yumurtlar mı sorusunun cevabı ortada. Yavrulama için yetişkin dişi ve erkek japon balıklarının yanısıra birçok farklı etken söz konusudur.

1 yorum :

  1. SEDA HOOOOOOOCAYIIIII ÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKKKK SEVVİİİİİİİİİİİİİİİYOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOM Bİ GÖRSENİZ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK TATLIIIIIIIIIIIIIIIIII

    YanıtlayınSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.