Japon Balığı: Japon Balıkları Neden Kavga Eder?

Japon Balıkları Neden Kavga Eder?

Japon balıkları neden kavga eder


Japon balıkları neden kavga eder? Japon balıkları kavga eder mi? Japon balığı neden kavga eder? Japon balıkları niye kavga eder? Hepsinin cevabı bu yazımızda!

Japon balığı besliyorsanız balıklarınızın zaman zaman birbirini kovaladığını, birbirine vurduğunu, kavga ettiğini görebilirsiniz. Tabiki bunu gören her hobici merak eder: japon balıkları neden kavga eder? Engellemek mümkün mü?

Her bir japon balığının ayrı bir karakteri vardır. Her bir japon balığı varyetesinin de bir karakteri vardır. Dolayısıyla bazı japon balıkları diğerlerine göre daha kavgacı olabilir.

Japon balıkları neden kavga eder sorusunun ilk ve en önemli cevabı yarışmadır. Japon balıkları arasında yem, saklanma bölgeleri ve bölgecilik nedenleriyle yarışma olabilir ve bu da kavga çıkmasına sebep olabilir. Japon balıkları bölgeci balıklar değildir. O yüzden kavga daha çok yem nedeniyle çıkar. Özellikle normalden farklı ve sevdikleri yemler için. Örneğin; normalde gayet güzel geçinen japon balıklarınızın canlı yem verdiğinizde birbirleriyle kavga ettiğini görebilirsiniz. Böyle durumlarda japon balıkları ağızlarının alabildiğince yemi ağızlarına doldururlar. Bu da balıkta stres yaratır. Sonuç olarak birbirlerine vurmaya, kovalamaya başlarlar. Balıkların bölgeci balıklar olmadığını söyledik. Ancak fazla sayıda balığı küçük bir akvaryumda bakmak isterseniz, bu da kavgaları artırır. Japon balıkları balık başına en az 20 litre su düşen geniş akvaryumları severler.

Japon balıklarının kavga etmesini önlemek için akvaryum hacminizi büyütün. Eğer zaten yeterince büyük bir akvaryuma sahipseniz, akvaryum içi düzenlemenizi gözden geçirin. Aksesuar ve bitki ekleyin. Böylece akvaryumu birkaç parçaya bölmüş olursunuz. Ayrıca balıklar için saklanma alanları oluşmuş olur. Bu durum balıklar üzerindeki stresi azaltır, kavgaları önler. Yem verirken de uygun miktarda verdiğinizden emin olun. Gereğinden fazla vermeyin. Yemi akvaryumun birkaç farklı bölgesine aynı anda bırakın. Bu da kavgaları önler. Eğer bu önerilerden hiçbiri işe yaramıyorsa, son çare olarak akvaryumu bir bölme ile ikiye ayırabilirsiniz. Böylece kavga eden balıklarınızı kalıcı olarak birbirinden ayırmış olursunuz.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.