Japon Balığı: Japon Balığı Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Japon Balığı Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Japon balığı yumurtadan kaç günde çıkar
Japon balığı kaç günde yumurtadan çıkar


Japon balığı kaç günde yumurtadan çıkar? Japon balığı yumurtadan kaç günde çıkar? Cevabı bu yazımızda.

Japon balığı üreme mevsimi geldiğinde yetişkin dişi ve erkek japon balığı arasında çiftleşme kovalamacaları başlar. Erkek japon balığı dişi japon balığının karnına vurarak kovalar onu. Bir süre sonra dişi japon balığı yumurtalarını suya bırakır. Yumurtalar yapışkandır ve değdiği yere hemen yapışır. Erkek japon balığı ise spermlerini suya bırakır ve döllenme gerçekleşir. Bu andan itibaren dişi ve erkek japon balığı ile yumurtalar ayrı ayrı akvaryumlarda tutulmalıdır. Aksi halde balıklar kendi yumurtalarını yiyeceklerdir.

Peki japon balığı kaç günde yumurtadan çıkar? 3-5 gün içinde yavru japon balıkları yumurtadan çıkmaya başlar. Bu 3-5 günlük süreyi yumurtaların içinde bekletildiği suyun sıcaklığı belirler. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, 18 derece sıcaklıktaki suda bekletilen yumurtalardan ortalama 3 gün içinde yavrular çıkarken, 21 derece sıcaklıktaki suda bekletilen yumurtalardan ortalama 5 günde yavru japon balıkları çıkmaktadır. 

Çıkan yavrular ilk 1-2 gün yumurtaya yapışık kalır ve yumurtanın besin kesesini tüketerek beslenir. Sonrasında yumurtadan ayrılır ve serbestçe yüzerek yem aramaya başlar. Bu andan itibaren japon balığı yavrularınızı beslemeye başlamalısınız.

1 yorum :

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.