Japon Balığı: Japon Balığının Tarihçesi

Japon Balığının Tarihçesi

japon balığı tarihi
Japon balığının tarihçesi

Ülkemizde Japon balığı olarak adlandırılan balıkların biyolojik türü Carassius Auratus'dur. Bu balıklara aslında sadece bizim ülkemizde japon balığı denmektedir. Dünyadaki diğer ülkelerdeki isimlendirmelere baktığımızda; İngilizce'de altın balık anlamına gelen "goldfish", Almanca'da "goldfisch", Fransızca'da "poisson rouge", Çince'de "chin-yu", Japonca'da ise "kingyo" olarak adlandırılmaktadır.
Japon Balığı Anavatanı
Japon balığının tarihçesine göz attığımızda, aslen Çin’in güneyinde hafif akıntılı sularda bulunan Carassius cinsi bir havuz balığının (Crucian carp) evcilleştirilmesinden elde edildiğini görüyoruz. Balığın nasıl evcilleştirildiği ise bilinmemektedir.
Çin sanatlarında bu balığın birçok örneği resmedilmiştir. Fakat süsleme tarzındaki birçok resimde balıkların türünü ayırt etmek güçtür. Renkli balıkların görüldüğü ilk vazolar MS 200 yılına kadar uzanmaktadır. Fakat otoritelerin birçoğu Japon balığının daha sonra, MS 800’lü yıllardan sonra geliştiği konusunda hemfikirdir. Üretim teknikleri sayesinde Sung Hanedanı zamanında (MS 960 - 1379) birçok renk türü ortaya çıkmıştır. Japonya’ya ilk Japon Balıkları da bu zamanlarda ithal edilmiştir. Balıklardaki ilk renk mutasyonlarının da gıda amaçlı üretilen balıklarda ortaya çıkmış olması mümkündür. Renklerdeki bu değişim üreticileri yeni renkler elde etme konusunda cesaretlendirmiş olabilir. Renk değişimleri türler içerisinde ortaya çıktıkça üreticiler daha farklı renk ve türler ortaya çıkarmak için daha fazla çaba göstermiştir. Yüzgeç ve gözlerdeki renk değişimleri ortaya çıktığında farklı türler yaratma daha da ilgi çekici hale gelmiştir.
Japon balığı üzerinde yapılan temel değişikliklerinse Ming Hanedanının son dönemlerinde gerçekleştirildiğine inanılmaktadır. Yeni geliştirilen türler 1650 yıllardan sonra Çin’den Japonya’ya getirilmiştir. Bu dönemde Japon balığı birçok uzak doğu ülkesinde yaygınlaşmıştır. Avrupalıların Uzak Doğu ile yakın ticari ilişkiler kurmaya başlaması sayesinde Japon balığı Avrupa’ya taşınmıştır.
İlk olarak 1700’lü yıllarda Avrupa’da görülen Japon balıkları bir sonraki yüzyılda Amerika ve Avustralya’da ortaya çıkmıştır. Balığın ortaya çıktığı ilk yıllarda havuzda bakılmışlardır. Japon balığının evlerde akvaryumlarda bakılmaya başlanması 1800’lü yılların sonunda popülerlik kazanmıştır.
Ülkemizde bu balıklara neden japon balığı dendiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Muhtemelen ülkemize ilk Japonya'dan getirilmiş ve bu nedenle japon balığı ismi verilmiştir. Belki de ilk olarak bir Japon imparatoru bir Osmanlı sultanına bu balıklardan hediye ederek ülkemize girmişlerdir.

Japon balığının tarihçesi hakkında elimizdeki bilgiler bu şekilde. Adı japon balığı, ama tarihi Çin'e dayanıyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.