Japon Balığı: Suriye Japonu

Suriye Japonu

suriye japon balığı
suriye japonu


Suriye japon balığı. Suriye japonu nedir? Suriye japonunun özellikleri nedir? Suriye japonu hangi tür? Suriye japon balığı nasıl beslenir? Suriye japonu ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabına bu sayfada yer vermeye çalışacağız.

Öncelikle ifade etmeliyim ki, suriye japonu diye bir japon balığı türü yoktur. Doğada ve akvaryumlarımızda bilinen tüm japon balıkları tek bir türdür: carassius auratus. Ancak bu bilimsel olarak carassius auratus olarak isimlendirilen ve ülkemizde japon balığı olarak bilinen türün, çeşitli çaprazlamalar sonucu birçok varyetesi oluşturulmuştur. Bu varyetelere "japon balığı türleri" başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu varyeteler de incelendiğinde, suriye japonu olarak adlandırılan bir varyetenin bu sınıflandırmalar arasında bulunmadığını göreceksiniz. Avrupa'da ve dünyada japon balıkları ile ilgili hatrı sayılır bazı toplulukların (The Goldfish Society of America, Goldfish Society of Great Britain, Bristol Aquarists' Society) sınıflandırmaları incelendiğinde, bu sınıflandırmalarda suriye japon balığı diye bir varyetenin yer almadığı görülmektedir. Buna göre suriye japonu diye bir varyetenin de kabul görmediğini söyleyebiliriz.

O halde suriye japonu nedir? Ülkemize özellikle Suriye ve çevresinden geldiği söylenen, son zamanlarda ülkemizde de üretilen, üretim şartları neticesinde daha ucuza mal edilen bu japon balıkları suriye japonu diye adlandırılmaktadır. Ülkemize İsrail'den geldikleri yönünde bir söylenti de vardır. Genel itibariyle tek ve düz kuyruklu, common japon balığı olarak bildiğimiz varyeteye benzeyen bu balıkların, kökenlerinin kaynaklandığı sazan balığına yakın oldukları söylenir ve hatta "renkli sazan" olarak adlandıranlar vardır. Vücut formu olarak koilere benzer şekilde uzun ve düz bir form genelde gözlenendir. Bu durum bakımlarına göre zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Genelde bilinen japon balığı varyetelerine kıyasla değersiz olarak kabul edilirler.

Suriye japonu olarak bilinen bu balıkların özelliği, havuzlarda ve adi besinlerle beslenerek çoğaltıldıklarından maliyetinin çok daha düşük olmasıdır. Hitap ettiği kesim "her zaman olmasa da" çoğunlukla hobiye yeni başlayan, japon balıklarını tanımayan, japon balığı varyetelerini ve özelliklerini bilmeyen gruptur. Fiyatlarının son derece ucuz olması en önemli tercih sebebini oluşturmakla birlikte, diğer japon balıklarına göre biraz daha dayanıklı olması ve daha düşük sıcaklıklara nispeten tolerans göstermesi bu bağlamda bir avantajdır aslında. Suriye japonunun bir özelliği de bir parça daha saldırgan oluşudur. Bu saldırganlık normalde gözlenmese de, özellikle yemleme zamanlarında ortaya çıkabilir. Diğer balıkları kovalama, saldırma, vurma davranışları gözlenebilir. Bunun dışında son derece atik, hızlı ve diri olmaları da olumlu özelliklerindendir.

Suriye japonu ithal japonlarla beraber beslenir mi?

Bu konuda net ifadeler kullanmak zordur. Ancak suriye japon balığı olarak bilinen bu balıkların diri ve atik özelliklerinin yanısıra "saldırgan" da olabildikleri bilindiğinden, özellikle sizin için değerli bir kaliteli varyeteden balığınız varsa suriye japonu ile aynı akvaryuma koyarak risk almanızı kesinlikle önermem. Fiziksel olarak bir hasar oluşturmasa da bu saldırgan hareketler diğer balıklarda stres oluşturabilir. Bu da diğer balıklarınızın direncini düşürüp, hastalanıp ölmelerine yol açabilir.

1 yorum :

  1. "Suriye japonu" heryerde var. Kalabalık akvaryumda bir iki tanesi bunlardan seçilebilir. Pek özellikli bir balık değil ama, çok kuvvetli balık.

    YanıtlaSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.