Japon Balığı: Japon Balıkları ve Bitki

Japon Balıkları ve Bitki

plant goldfish ile ilgili görsel sonucu
japon balıkları ve bitki

Japon akvaryumunda bitki olur mu? Japon balığı ile hangi bitkiler bakılabilir? Bitkili japon akvaryumu olur mu? Japon akvaryumuna uygun bitkiler hangileridir? Hepsinin cevabı bu yazımızda.

Japon balığı ve bitki konusu tartışmalı bir konudur. Kimilerine göre japon akvaryumunda bitki olmaz. Kimilerine göre olur. Hangisi doğru? Aslında cevap balık uyum tablosunda dahi mevcut. Cevap ne evet, ne de hayır. Çok mu karışık oldu? Haydi çözelim:)

Aslında japon akvaryumunda bitki olup olmayacağı tamamıyle sizin japonlarınızın kişisel karakteriyle ilgili. Çünkü japon balıkları genel karakter olarak biraz yaramaz, araştırmacı ve karıştırmacı balıklardır. Akvaryumda ne var ne yok altını üstüne getirmeyi severler. Bir kısmı yumuşak yapraklı bitkileri yer. Sert yapraklı bitkileri ise yiyemese bile sürekli bitkiyle uğraşır. Çekiştirir, dibini kazar, hatta bitkiyi kökünden söker, Siz tekrar dikersiniz, o tekrar söker.

Japon akvaryumunda bitki olayı biraz da sizin tecrübenizle alakalıdır tabi. Doğru türde bitkilerle, doğru dikimle ve uyumlu balıklarla çok güzel bitkili japon akvaryumuna sahip olabilirsiniz. 

Japon Balığı ile Hangi Bitkiler Bakılabilir?

Japon akvaryumuna en uygun bitkiler kalın yapraklı ve japon balıklarının tadını sevmediği bitkiler olarak anubiaslardır. Ayrıca amazon hançeri, java moss, java fern de tercih edilebilir. Ancak özellikle anubias ve amazon hançerini akvaryum tabanındaki bir taşa, kayaya, dal parçasına vs bir misine veya telle sabitleyin. Kökleri tamamıyle kumun dışında olsun. Anubias için zaten önerilen dikim şekli budur. Amazonda da bir sorun yaşamazsınız. Bir taşa misineyle sabitleyin ve kökleri kumun dışında olsun. Gerekli tüm besinleri kökleri ile sudan emecektir zaten. Bu şekilde sabitlediğinizde kökünden sökemezler. Yapraklarını da yemezlerse hiç bir sorun olmaz. Ayrıca bu bitkiler çok bakım isteyen bitkiler de değildir. Fazla ışık istemezler. Gübre vermeseniz de olur. Büyümeleri konusunda acele etmeyin. Çok yavaş büyürler, ama büyürler. Akvaryuma tuz vs atmayın. Bitkilere zararlıdır.

Kısacası uygun japon balıkları, uygun bitkiler ve doğru dikim ile pekala çok güzel bitkili japon balığı akvaryumu yapabilirsiniz.

Anubias akvaryum bitkisi

anubias ile ilgili görsel sonucu
  • Uzunluk: 25- 45 cm
  • Sıcaklık: 20 - 30 °C
  • Işık İhtiyacı: Az
  • Gelişim Hızı: Çok Yavaş
  • Bakım İhtiyacı: Az
  • Dikkat! Ana gövdesi kumun altında kalırsa, bitki çürümeye başlar.Amazon hançeri (Echinodorus)

amazon sword plant ile ilgili görsel sonucu
Java Moss Bitkisi


java moss goldfish ile ilgili görsel sonucu
Java moss ile kütükleri, taşları kaplayabilirsiniz.
Java Fern Akvaryum Bitkisi

java fern goldfish ile ilgili görsel sonucu

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.