Japon Balığı: Japon Akvaryumu Kurulumu

Japon Akvaryumu Kurulumu

goldfish aquarium ile ilgili görsel sonucu
japon akvaryumu kurulumu
Japon akvaryumu kurulumuna ve japon balığı beslemeye karar verdik. Okuduk, araştırdık, gerekli bilgileri öğrendik. Akvaryumumuzu ve gerekli ekipmanları satın aldık. Japon akvaryumu için gerekli ekipmanları "japon akvaryumu nasıl olmalıdır?" başlıklı yazımızda anlatmıştık. Sıra geldi akvaryumumuzu kurmaya. Haydi başlayalım! 


Japon Akvaryumu nereye yerleştirilmeli?

Öncelikle evmizde, ofisimizde ya da akvaryumumuz her nerede olacaksa orada akvaryum için uygun bir yer bulmalıyız. Bu yere karar vermeden önce enine boyuna iyice düşünmeliyiz. Çünkü kurulumu tamamlandığında akvaryumunuz kendi ağırlığı, içindeki kumu, ekipmanları ve içerdiği su ile düşündüğünüzden çok daha ağır olacaktır. Örneğin; 3 japon beslemek isteyen bir hobici, 60 litrelik bir akvaryum kurduğunda, toplam ağırlık yaklaşık 80kg civarında olabilir. Bu da o akvaryumun yerini değiştirmek istediğinizde bunun artık çok zor olacağı anlamına gelir. En uygun yeri en başta seçmek ve bir daha değiştirmemek en iyisidir.
Akvaryum yer seçimi ile ilgili birkaç önemli husus vardır: Birincisi; akvaryumu yerleştireceğimiz yer, akvaryumu taşıyabilecek kadar sağlam olmalıdır. Bu konuda en uygun olan, akvaryumlar için özel olarak yapılmış dolapları veya sehpalarını kullanmaktır. Bunun dışında koymak istediğiniz bir yer varsa, bu yerin sağlamlığından mutlaka emin olun. Aksi halde ortaya çıkabilecek bir kazada, litrelerce su evinize dolabilir!

Japon akvaryumu kurulumu konusunda ikinci bir husus, akvaryumun yerleştirildiği odanın ışık, sıcaklık vb özellikleridir. Penceresi olmayan, karanlık bir odadan ziyade, günlük doğal aydınlık-karanlık düzeninin yaşandığı pencereli bir oda daha uygun olacaktır. Buna paralel olarak, akvaryum aydınlatma sisteminin açılış-kapanış saatleri de her gün aynı düzende olmalı ve böylece balıklarımızın sirkadyen ritmini bozmamalıdır. Akvaryumun sürekli karanlık bir ortamda olması uygun olmadığı gibi, pencere önü gibi güneş ışığının direk ve gün boyu vurduğu yerler de uygun değildir. Bu durum akvaryum su sıcaklığında ani değişimlere neden olabilir. Ancak güneş ışığının japon balıklarının renklenmesi üzerine olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Bu durumda akvaryumunuzun günün bir bölümünde güneş ışığını almasını da isteyebilirsiniz. Sıcaklık konusunda ise; japon balıkları için uygun  su sıcaklığının 18-25°C arasında olduğu bilinmektedir. Buna göre oda sıcaklığının da uygun olduğu ve ani değişimler göstermediği yerler tercihimiz olmalıdır. 
Akvaryumumuzu yerleştireceğimiz zeminin dümdüz olması da japon akvaryumu kurulumunda çok önemli bir hususdur. En ufak eğrilikler ve engebeler dahi, akvaryumun zemine tam oturmasını engelleyebilir. Bu durumda akvaryumumuzun taban camı bir noktaya kadar esneyebileceğinden, bu esneyebilme kapasitesinin üstüne çıkacak durumlarda akvaryumun taban camı çatlayabilir. Bunu engellemenin bir yolu akvaryumun altına strafor yerleştirmektir.
Akvaryumumuz için seçtiğimiz yerin çok yakınında uygun prizler olmalıdır. Filtremiz, aydınlatma sistemimiz, varsa hava motoru ve ısıtıcı gibi ekipmanlarımız için birer priz gerekecektir. Duruma göre, bir üçlü prizle de bu sorunu çözebiliriz. Ancak buradaki en önemli nokta, üçlü prizin zeminde olmaması gerektiğidir. Priz ya da üçlü priz zeminden yüksekte durmalı, ekipmanların kabloları da önce bu seviyenin altına uzanıp, sonra yükselerek prize ulaşmalıdır. Böylece olası bir su sızdırma durumunda suyun elektrik tesisatına teması imkansız hale getirilmelidir.

Akvaryum arkaplanı
Japon akvaryumu kurulumunda arkaplan konusu tamamıyla sizin yaratıcılığınızla ilgilidir. Arkaplan kullanmamanın balıkları boşlukta duruyormuş gibi hissettirdiği söylenir. Ayrıca görsel açıdan da uygun bir arkaplan kullanımı, hayal ettiğimiz akvaryuma bizi bir adım daha yaklaştıracak doğru adım olabilir. Bu konuda akvaryumcularda ve internet mağazalarında birçok farklı akvaryum arkaplanı bulabilir ve bunları kullanabilirsiniz. Bunun yanısıra akvaryum arka camını tek renk (mavi, siyah vb) boyamak suretiyle istediğiniz görünümü yakalayabilirsiniz. Bir başka tercih internetten bulduğunuz arkaplan resimlerini baskıcılarda bastırmak ve kullanmak olabilir. Böylesi daha özgün ve sınırsız seçenek sunduğundan tercihiniz olabilir. Arkaplan bitkileriyle arka camın önünü kapatmak ve böylece doğal bir arkaplan oluşturmak da bir başka seçenektir. Bunların dışında üç boyutlu arkaplanları biraz emek vererek kendiniz yapabilirsiniz. Akvaryum arkaplan konusu geniş ve ayrıcalıklı bir konudur ve bir başka bölümde ayrıca ele alınmıştır. (bkz: en güzel akvaryum arkaplanları)

Akvaryumumuzu yerine yerleştirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle akvaryumumuzu bahçe, balkon vb bir yerde su ile doldurup herhangi bir kaçak veya sızdırma olup olmadığını kontrol etmeliyiz.  Bundan emin olduktan sonra akvaryumumuzu çeşme suyu ile, deterjan kullanmadan iyice yıkayıp temizlemeliyiz. Bu aşamada kullanılacak her türlü deterjan, sabun, şampuan ve diğer kimyasal maddeler, sonrasında suya salınım yaparak balıklarımıza zarar verebilir.
Akvaryumumuz için karar verdiğimiz zemin üzerine uygun boyutta bir strafor koyarsanız, hem basınç eşit dağılır ve taban camındaki esneme ve çatlama ihtimali azalır, hem de akvaryumun ısısını koruması kolaylaşır. Bu strafor şart değildir. Ancak özellikle büyük akvaryumlar için önerilir.
Artık akvaryumumuzu yerleştirebiliriz.

Akvaryum kumu ve ekipmanlarını yerleştirmek
Aldığımız ince taneli kumu çeşme suyu ile iyice yıkadıktan sonra, akvaryumumuzun tabanına 3-5cm yükseklik oluşturacak şekilde yaymalıyız. Kum seçimi ve özellikleri ile ilgili ayrıntıları "japon akvaryumunda kum seçimi" konusunda bulabilirsiniz. Kum akvaryumun ön tarafında daha az yükseklikte, arka kısmında daha yüksekçe olmalıdır. Filtremizi arka cama yapıştırıp, su çıkışını da arka cama doğru verirsek, balıklarımız için rahatsız edici bir akıntı oluşturmamış olur. Varsa ısıtıcımızı da arka cama, filtrenin oluşturduğu akıntı yönünde yerleştirmeliyiz. Isıtıcıyı 18°C'ye ayarlarsak, sıcaklık bu seviyenin altına düşmez, bu da japon balıkları için yeterlidir. Cıvalı termometremizi ise tamamı suyun içinde olacak şekilde ön cama yerleştirmemiz, daha rahat takip edebilmek açısından tercih sebebidir. Hava motorumuz varsa, bunu akvaryum su seviyesinin üstünde bir yere konumlandırmalıyız. Aksi halde suyu çekebilir ve hava motorunun bozulması bir yana, akvaryum suyu eve boşalabilir. Hava motorunun ucuna uygun boyutta bir hava taşı bağlayabilir, hava taşını da arka camın önünde kumun içine gömebiliriz. Görsel olarak mükemmel görünecektir. Oksijen seviyemizi de artıracaktır. 
Tüm bunları eksiksiz yaptığınızda japon balıklarının uzun yıllar yaşaması için minimum gerekli ortamı sağlamış olursunuz. Akvaryumun görünümü ve süslemesi ile alakalı bitki ekleme, kaya parçaları ekleme, testi ve diğer süs eşyaları ekleme, aydınlatma ile ilgili konular, deniz kabukları ekleme vs konular tamamıyla sizin yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze kalmıştır. Bu noktadan itibaren yapılabileceklerle ilgili herhangi bir sınır yoktur. Yapay olmayan, plastik gibi salınım yapmayan, suni boya içermeyen, balıklarımıza zarar verecek şekilde keskin kenarlar içermeyen her türlü doğal ekipmanla ve bitkilerle yaratıcılığınızı sergileyebilirsiniz.

Akvaryum suyunu doldurmak
Akvaryum suyunu doldururken, çeşme suyunu kullanarak, tabana serdiğimiz kumu ve oluşturduğumuz ortamı dağıtmadan suyu doldurmaya dikkat etmeliyiz. Bunu yaparken bir tabak ya da tas benzeri malzemeyi tabana koyup, suyu bunun üzerine dikkatlice dökersek, kumdaki ve düzenlemedeki dağılma en aza inecektir. Suyu uygun seviyeye kadar doldurduktan sonra, filtremizi çalıştırmaya başlamalıyız. Bu anda var olan yoğun bulanıklık, birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkacak ve temiz, berrak görünümlü suya kavuşacağız. Bu şekilde akvaryumumuzu balıksız bir şekilde en az 10 gün bekletmeliyiz (filtre 24 saat çalışmaya devam edecek). Bu sürede hem su dinlenir, berraklaşır, içindeki klor uçar, hem de akvaryum biyokimyası tam oturmamış olsa da, oturmaya başlar. Akvaryum biyolojik döngüsünün tam olarak oturması 4-6 hafta, hatta daha uzun sürebilir. Bu süreçte az bir miktar balık yemini iyice ufalayıp suya atarsak, yararlı bakterilerin oluşumunu daha da hızlandırırız. Artık akvaryumumuza balık eklemenin zamanı geldi!

Akvaryuma balık eklemek

Japon akvaryumu kurulumunda son aşama! Akvaryumumuza ekleyeceğimiz japon balıklarımızı satın alıp ekleme aşamasına geldik. Japon balığı seçerken dikkat edilecek hususlar tamamen ayrı bir konudur ve bir başka başlıkta ayrıca ele alınmıştır. Japon balığını satın alıp eve getirdiğimizde yarısı su dolu bir poşet içinde olurlar. Bu aşamada onları akvaryuma eklemek için aceleci davranmamalıyız. En az 3 gündür boş olarak çalışan akvaryumumuzda hava motorunu ve ısıtıcıyı da aktif hale getirmeliyiz. Isıtıcı stabil hale geldikten sonra balıklarımızı ekleyebiliriz. Poşetteki suyun sıcaklığı ile akvaryumdaki suyun sıcaklığı farklı olabileceğinden, balığı doğrudan akvaryuma atmak balığımıza zarar verebilir. Bu nedenle önce poşeti akvaryumdaki suyun içine koyup bir süre bekletelim. Böylece poşetteki su ile akvaryumdaki su aynı sıcaklığa gelsin. Sonrasında balığımızı ya da balıklarımızı bir akvaryum kepçesi ile poşetten alıp, akvaryumumuza atabiliriz. Poşetteki suyu balıklarla birlikte akvaryumunuza boşaltmanız sakıncalı olabilir. Çünkü balıklarınızı satın aldığınız akvaryumun suyunun ne kadar temiz olduğunu bilemezsiniz. Mantar, bakteri, parazit içeriyor mu bilemezsiniz. Her ihtimale karşı bu suyu kendi akvaryumunuza karıştırmasanız iyi edersiniz. Ancak o oturmuş akvaryumdaki su yararlı bakterileri de içeriyordur ve bu durum sizin akvaryum dengenizin oturmasına katkıda bulunabilir. Kısacası avantajlı olabilecek tarafına karşı dezavantajları. Ben o suyu kendi akvaryumuma karıştırmamayı tercih ederim. Kendi akvaryumunuzla ilgili tercih sizin...
Artık akvaryumumuz hazır ve balıklarımız suda keyifle yüzüyor. Oyunlar yapıyor, kumları karıştırıyor, belki birbirlerini kovalıyor. Şimdi birkaç metre uzaklaşıp, ayaklarınızı uzatıp, bunun tadını çıkarmanın tam zamanı!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.