Japon Balığı: Japon Balığı Yavrulama Dönemi

Japon Balığı Yavrulama Dönemi

japon balığı yavruları yumurtadan çıkarken

Japon balığının yavrulama dönemi genellikle havaların ısınmaya başladığı ilkbahar dönemine denk gelir. Tabiki bu japon balıklarının doğal yavrulama dönemidir. Evlerimizdeki akvaryumlarımızda ise sıcaklığın değişimi bu durumu değiştirebilir. 

Japon balıklarının ortalama bir yaşından itibaren üreme yeteneği kazandığı, üç yaşından itibaren ise daha verimli  bir üreme dönemi yaşadıkları söylenir. Dolayısıyla japon balığından yavru almak istiyorsanız öncelikle üreme çağına ulaşmış bir erkek ve bir dişi japon balığına sahip olmanız gerekir. Bu durumda en kolay yol akvaryumcuları gezip uygun yaş ve boyutta balıkları bulmaya çalışmaktır. Hele tesadüfen akvaryumcudaki akvaryumda birbirini kovalayan iki yetişkin japon görürseniz, şanslısınız demektir. Balıklarım daha genç ve elimdeki balıklardan yavru almak istiyorum derseniz, japon balığınızın yavrulama zamanı için biraz sabretmeniz gerekecek.

Akvaryumlarımızdaki japon balıkları için sıcaklığın 2-3 derece artışı üremeyi tetikler. Ayrıca üreme öncesi erkek ve dişi balıkların bir süre ayrı akvaryumlarda tutulması ve iyi beslenmesi yavrulama ihtimalini artırır.

Japon balığından yavru almak başlıklı yazı için tıklayınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.