Japon Balığı: Japon Balığı ve Kabızlık

Japon Balığı ve Kabızlık

japon balığı kabız olunca
japon balığı kabızlık
Japon balığında kabızlık en sık görülen problemlerden biridir. Japon balığı kabızlık belirtileri balığın dışkısının anüsünden iplik gibi uzaması ve ayrılmamasıdır. Balığın karnında şişliğe de neden olabilir. Japon balığı kabızlık sebebi balığı fazla miktarda ve sürekli kuru yemle beslemektir. İlerleyen zamanda yeme ilgisizlik de başlar. Hatta bir süre sonra hiç dışkı çıkaramayabilir. 

Japon Balığı Kabızlık Tedavisi: Japon balığı ve kabızlık konusu erken dönemde fark edilip müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Japon balığı kabızlık ilacı diye birşey yok malesef. Doğal yollardan sorunu çözüyoruz ve hatta en iyisi baştan önlemimizi alıp, balığımızı bu bela ile hiç karşılaştırmıyoruz. Japon balığı kabızlık sorununu önlemek ya da tedavi etmek için bir gün balığı aç bırakabilirsiniz. Böylece sindirim sistemi temizlenir. Ayrıca ıspanak ve bezelye gibi lifli gıdalar kabızlığa çok iyi gelir. Bu besinleri suda haşlayarak az miktarda balığınıza verebilirsiniz. Bezelyenin suda haşlanma süresi yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında olmalıdır. Bezelye tanesinin kabuğu soyularak yumuşak olan içi parça parça verilmelidir. 

Ispanak ve bezelyeyi normal zamanlarda da haftada 2 gün vermek japon balığınızı kabızlık problemine karşı korumak için önerilebilir. Ayrıca japon balıklarını haftada 1 gün rutin olarak aç bırakmak da uygun bir önlemdir. 

Ayrıca kabızlık tedavisinde ve korunmasında canlı yemler de önerilir. Canlı yemleri haftada 1, en fazla 2 kere vermek gerekir. Fazlası iç parazite neden olabilir.

japon balıklarının kabız olduğunu nasıl anlarız
japon balığı kabız olunca
Japon balığı kabız olunca ne yapmak gerekir, artık biliyorsunuz. Unutmayın, kabızlık sorunuyla uğraşmaktan ziyade, bu sorunla hiç karşılaşmamak en iyisidir. Bu nedenle balığınıza düzenli olarak bahsettiğimiz tedbirleri uygulamayı unutmayın.

3 yorum :

 1. Çok hareketsiz ve diskisini birakamiyor aynı zamanda değişik değişik hareketler yaparak yüzüyor

  YanıtlayınSil
 2. Akşam saatlerinde yemi verdikten sonra balık ters dönerek yuzmeye başladı ve hep suyun dibinde yüzüyor balık bizim de degil bu yuzden endiseleniyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Balık ters dönmüş şekilde suyun yüzeyinde duruyorsa, öncelikle hava kesesi problemi akla gelir. Bunun sebebi kabızlık veya çeşitli enfeksiyonlar olabilir. İlk yapılması gereken 1-2 gün yem vermemek, mümkünse az miktar metilen mavisi suyuna karıştırmak gerekir.

   Sil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.