Japon Balığı: Japon Balığı Hava Kesesi

Japon Balığı Hava Kesesi


Japon balığı hava kesesi


Japon balığı hava kesesi adı verilen bir organa sahiptir. Hava kesesinin görevi japon balığının suyun içinde stabil kalmasını sağlamak ve dengeli bir şekilde yüzebilmesine olanak vermektir.

Japon balığı yukarı doğru, yani suyun yüzeyine doğru yüzmek istediğinde hava kesesini biraz daha hava ile doldurur. Böylece suyun içinde yukarı doğru yükselir. Japon balığı suyun içinde aşağı doğru hareket etmek istediğinde ise hava kesesindeki havayı bir miktar boşaltacaktır. Bu anda japon balığının ağzından havanın bir baloncuk şeklinde çıktığını görebilirsiniz. Japon balığı suyun yüzeyinden dibine doğru indiğinde ağzından baloncuk çıkarmasının sebebi işte budur. Hava kesesinden hava boşaltıp dibe rahatça inmek için!

Japon balığı hava kesesi iki lobdan oluşur. Biri önde yerleşmiş olan kranyal lob ve diğeri daha arkada yerleşmiş olan kaudal lob. Kranyal lob kaudal lobdan daha büyüktür. Ayrıca yemek borusu ile japon balığı hava kesesi arasında hava geçişini sağlayan bir hava kanalı vardır (pnömatik ductus). Bu iki lob da hava ile doludur. Hava kanalı sayesinde japon balığı yemek borusundan hava yutarak hava kesesine hava doldurabilir, böylece suda yükselir. Gerektiğinde aynı şekilde havayı boşaltarak su içinde alçalabilir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.