Japon Balığı: Japon Balıkları Işıktan Etkilenir Mi?

Japon Balıkları Işıktan Etkilenir Mi?

Japon balıkları ışıktan etkilenir mi


Japon balıkları ışıktan etkilenir mi konusu sorusunun cevabı kesinlikle evet! Japon balığı ışıktan etkilenir. 

Japon balıkları ışıktan etkilenir mi konusuna öncelikle ışığın japon balığı sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyleyerek başlayalım. Günlük bir döngü şeklinde ve uygun miktarda ışıklandırma olmadığında japon balığı hasta olabilir. Ayrıca japon balığı serin sularda yaşadığından ısı yayan ışıklandırmaya ihtiyaç duymaz. Ancak japon balığı için akvaryum ışıklandırması önemlidir. Uygun miktarda ve doğru bir günlük ışıklandırma döngüsü olmadığında japon balığı hastalıkları ortaya çıkabilir.

Japon balıkları ışıktan etkilenir mi konusunda şunu da belirtmeliyiz ki, ışıklandırmada öncelikle japon balığının doğal ortamındaki yaşamı taklit edilmeye çalışılmalıdır. Japon balığı doğal ortamında serin göllerde ve akarsularda yaşar. Dolayısıyla gündüz vakti güneş ışığını doğrudan alırken, gece ise karanlıkta kalır. Biz de akvaryumlarımıza bu döngüyü taklit etmeliyiz. Akvaryumda gündüz vakti 12-13 saat ışık verip, kalan zamanda (yani gece) balıklarımızın dinlenebilmesi için karanlıkta bırakmak uygun olacaktır.

Gereğinden fazla süre ışık verirseniz, japon balığında beslenme ve uyku problemleri ortaya çıkacaktır. Ayrıca aşırı ışıklandırma akvaryumunuzda alglerin aşırı çoğalmasına sebep olarak akvaryum suyunun kimyasını bozabilir. Algler aşırı çoğalırsa akvaryum suyunuz bulanıklaşır. Akvaryumunuzda bitki varsa, algler bitkilerle besin yarışına girebilirler. Parazitlerin de akvaryumda üremesine ve çoğalmasına yol açabilirler.

Japon balıkları ışıktan etkilenir mi? Cevabı kesinlikle evet.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.