Japon Balığı: Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır? (keşke bu kadar kolay olsaydı:)

Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılırJapon balığı erkek mi dişi mi? Japon balığı cinsiyet tayini yöntemleri bu yazımızda.

Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır konusu biraz karmaşıktır. Çünkü japon balıkları zayıf dimorfik canlılardır. Yani erkek ve dişi japon balığı arasında bazı farklar bulunmasına rağmen, bu farklar dişi ve erkek japon balıklarını kesin bir şekilde ayırt etmek için yeterli değildir. Özellikle tecrübesizler için japon balığı cinsiyet ayrımı hayli zordur.

Ayrıca balıklarınızın yaşı ne kadar küçükse, cinsiyet tayini de o kadar zor olacaktır. Özellikle japon balıklarının üreme çağına eriştiği 1-3 yaşdan sonra cinsiyet tayini biraz daha kolay olabilir. Bir yaşından önce japon balığının cinsiyetini tayin edebilmek hemen hemen imkansızdır.

Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılacağını belirleyen birçok bulgu sadece üreme mevsiminde ortaya çıkar. Üreme mevsimi dışında japon balığının cinsiyetini tayin etmek son derece zordur.

Burada erkek ve dişi japon balıklarının bazı farklarından bahsedeceğiz. Bu farkları gözlemleyerek ve tüm bulguları birleştirerek dişi ve erkek japon balıklarınızın ayrımını yapabilirsiniz.

Erkek japon balıkları dişi japon balıklarına göre daha iri vücutludur. Aynı yaştaki japon balıklarınızdan bazılarının daha iri, bazılarının daha zarif olmasının sebebi bu olabilir. Ayrıca dişi japonlar daha yuvarlakımsı bir gövdeye sahiptir. Ancak balıklar arasındaki genetik farklar ve yaşları arasındaki birkaç aylık fark dahi bu belirtileri maskeleyebilir. Yine farklı varyeteden japon balıkları varyetelerinin özelliği gereği farklı vücut yapılarında olabilirler.

japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
(japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır) solda erkek, sağda dişi japon balığı

Ayrıca erkek japon balıklarının kuyrukları ve yüzgeçleri daha büyüktür. Yüzgeç ve kuyruktaki ışınsal uzantılar da erkeklerde daha kalın ve belirgindir.

Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır? Üreme mevsimlerinde çok daha kolay ve güvenilirdir. Japon balıklarının üreme mevsimi genellikle su sıcaklıklarının yükseldiği ilkbahar aylarıdır. Bu dönemde dişi japon balığının karnı şişebilir. Hatta bazı hobiciler bunu dropsy hastalığı zannedebilir. Bu durumda hastalık zannedilip ilaç uygulanırsa üreme gerçekleşmez. 

japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
erkek japon balığında yüzgeç önü kabarcıkları

Erkek japon balıkları üreme dönemlerinde solungaç kapağına (operculum) bakılarak ayırdedilebilirler. Bu dönemde erkek japon balıklarının solungaç kapağında sivilce gibi küçük kabartılar oluşur. Aynı şekilde pektoral ve anal yüzgeçlerinin kenarında da küçük kabarcıklar oluşur. 

japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
erkek japon balığında solungaç kapağı kabarcıkları

Bir başka yöntem anüs yöntemidir. Bu yöntemi uygularken, balığınızın boyut olarak da biraz büyük olması işinizi kolaylaştırır. Anüsü dışa doğru çıkık olan japonunuz dişidir.
japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
erkek japon balığında normal ya da hafif girintili anüs bölgesi

japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
dişi japon balığında çıkıntılı anüs bölgesi
japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır
dişi japon balığında çıkıntılı anüs bölgesi

Üreme dönemlerinde erkek japon balığı dişi japon balığını kovalar. Özellikle çok sayıda japon balığının bulunduğu bir akvaryumunuz varsa, birçok balık bir balığı kovalıyorsa, kovalayanlar erkek, kovalanan ise dişidir. Belki de japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır bilmenin en kesin yöntemi budur. Yalnız bilmeniz gereken bir şey daha var: Sadece erkeklerin bulunduğu bir japon akvaryumunda, erkek balıklar bir talihsiz arkadaşını seçip üreme kovalamacasına başlayabilir:) Aynı şey sadece dişilerden oluşan akvaryumlarda da geçerlidir.


3 yorum :

  1. 2 japon balikim var normal akvaryum acaba filtlre lazimmi veya hangisi disi ikiside buyuk ayitt edemiyorum yardimci olun

    YanıtlayınSil
  2. 2 japon balikim var normal akvaryum acaba filtlre lazimmi veya hangisi disi ikiside buyuk ayitt edemiyorum yardimci olun

    YanıtlayınSil
  3. filtren olursa balıkların daha uzun yaşar. çünkü filtre akvaryumdaki biyolojik döngüyü sağlıyor. japon balığı cinsiyeti konusuna gelince, ayırdetmek biraz tecrübe istiyor. bence en tecrübeliler bile kolay kolay ayırtedemiyor.

    YanıtlayınSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.