Japon Balığı: Japon Balığı Neden Dibe Çöker?

Japon Balığı Neden Dibe Çöker?

Japon balığı neden dibe çöker


Japon balığı neden dibe çöker diye düşündüğümüzde aklımıza daha çok japon balığı hastalıklarını getirmeliyiz. Hasta olan japon balığı genellikle başlangıçta vücudunda, yüzgeçlerinde ya da kuyruğunda gözlenebilen bazı belirtiler gösterir. Ancak balığınızı iyi gözlemlemezseniz, bu belirtileri gözden kaçırırsanız ya da görmenize rağmen dikkate almazsanız, hastalık ilerler ve bir süre sonra japon balığı dibe çöker. Buna ek olarak çoğu zaman balığın yeme ilgisi de azalmıştır. Balık durgunlaşmıştır. Japon balığı yem yemiyorsa bilin ki hastadır. Bütün bu bulguları bir arada değerlendirip hemen uygun tedaviye başlamak gerekir.

Japon balığı neden dibe çöker sorusunun bir başka cevabı da akvaryum suyunun kötü koşullarıdır. Sudaki zararlı kimyasalların artışı balıkları şoka sokar. Japon balığı dibe çöker ve adeta akvaryumdan kaçmak ister gibi davranır. Hemen belli miktarda dinlendirilmiş su ile su değişimi yapılmalıdır.

Japon balığı neden dibe çöker sorusunun bir cevabı da, balığın dinlenme isteğidir. Burada balıkta hastalık falan yoktur. Genelde ışığın loş olduğu ya da karanlık ortamlarda (örneğin geceleri) japon balığı dibe çöker ve dinlenir. Bu bir nevi japon balığının uyumasıdır aslında. Göz kapağı olmadığından gözleri açıktır, ama dipte oturuyordur. Bunun hastalıkla ayrımı basittir. Işığı açtığınızda yaklaşık 10 dakika sonra normal hareketli hallerine dönüyorsa, yem verdiğinizde yiyorsa hasta değildir.

2 yorum :

  1. Balığım akvaryumun ışığını açınca dibe çöküyor kapatınca tekrar yüzemeye başlıyor neden oluyor bu acaba

    YanıtlayınSil
  2. Balığınız ışıktan rahatsız oluyor ya da korkuyor olabilir. Bu uzun zamandır sürekli devam eden bir olaysa, hastalık pek düşünmem. Akvaryum ışığının lambasını daha düşük watt'lı bir lamba ile değiştirebilirsiniz. Ya da üzerini renkli bir jelatin vs birşeyle sararsanız hem ışığın gücü azalır, hem istediğiniz rengi verebilirsiniz.

    YanıtlayınSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.