Japon Balığı: Koi Balığı

Koi Balığı

Koi balığı
Koi balığı


Koi balığı, japon balığı gibi sazangiller (cyprinidae) ailesinin bir üyesi olan ve daha çok havuzlarda bakılan evcil bir balıktır. Cyprinus carpio olarak bilinen koi balığı, japon balığına göre çok daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle akvaryumlardan ziyade geniş havuzlarda beslenmesi daha uygundur.

Koi balığı yetişkinlik döneminde yaklaşık 100cm boyuta kadar büyüyebilir. Bu nedenle en az 400-500 litre hacimli geniş akvaryumlarda veya daha iyisi havuzlarda bakılmalıdır.

Koi balığı sazangiller ailesindendir. Bitkisel besinlerle beslenir. Japon balıklarına göre daha dayanıklı olduklarını söyleyebiliriz. Su sıcaklığı olarak 3 ila 32 derece arasını tolere edebilirler. Ancak kontrol etme şansımız varsa 16 ila 23 derece arası idealdir. Su sıcaklığı 10 derecenin altına indiğinde kış uykusuna geçerler. Bu dönemlerde metabolizma hızları iyice düşer. Bu nedenle bu dönemlerde koi balığına yem verilmemelidir.

Koi balığı dişisi daha dolgun ve yuvarlak vücutlu iken, erkeği daha zayıftır. Davranışları itibariyle barışçıl balıklar oldukları söylenebilir. Ancak kendilerinden çok küçük boyutlu balıklarla beraber bakılmaları uygun değildir.

Koi balığı havuzdan ya da akvaryumdan dışarı atlayabilir. Ayrıca dış mekanda, havuzda besleniyorsa, kedi gibi hayvanlar bu balıkları avlamak isteyebilir. Buna karşı önlem alınmalıdır. Havuzun yüksekliğinin yarım ila 1 metre arası olması idealdir. Ancak kış uykusu için havuzun 1,5-2 metrelik derin bölgeler de içeriyor olması en güzelidir. Koi balığı akvaryumda beslenmek istendiğinde boyutu ve davranışları nedeniyle zaman zaman akvaryumda çatlamaya neden olabileceği akılda tutulmalıdır.

2 yorum :

  1. ben bu balıkları birçok küçük golde gördüm. Otellerin göllerinde falan oluyor. Zİyaretçi insanlar bir sürü ekmek atıyor bunlara. Balıklarda kapan kapış yiyor. Ekmek yer yani bu balıklar.

    YanıtlayınSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.