Japon Balığı: Japon Balığı Türleri Resimli

Japon Balığı Türleri Resimli


japon balığı türleri
Ülkemizde japon balığı olarak bilinen carassius auratus, sazangiller (cyprinidae) familyasının bir türüdür. Çaprazlama yöntemi ile farklı renklerde ve vücut yapısında birçok varyetesi üretilmiştir.
Sazangiller Ailesi (Cyprinidae)
Sazangiller ailesi adını en tanınmış üyesi olan sazan balığından alır ve bu aile yaklaşık 2000 farklı türde tatlı su balığını içerir. Bu 2000 farklı türün içinde boyu 10cm'yi geçmeyenler de vardır, 2 metreye ulaşanları da. Bu familyadaki balıkların ortak özellikleri, çenelerinde dişler yerine kursak kemiklerinin üstünde dişe benzer uzantılar bulunmasıdır. Tam gelişmiş bir mideleri de yoktur, sadece bazen incelen ve kalınlaşan bir bağırsakları vardır.
Japon Balığının Bilimsel Sınıflandırması
Alem        : Animalia (Hayvanlar)
Şube        : Chordata (Kordalılar)
Sınıf         : Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
Takım       : Cypriniformes (Sazansılar)
Familya     : Cyprinidae (Sazangiller)
Cins          : Carassius
Tür           : Carassius auratus (Japon Balığı)
Alt tür       : Carassius auratus auratus / Carassius auratus gibelio

Japon balığının bilimsel sınıflandırmasını incelediğimizde görülmektedir ki, aslında bizim "japon balığı türleri, japon balığı cinsleri, japon balığı çeşitleri, japon balığı tipleri" derken ifade etmek istediğimiz şey, japon balıklarının çeşitli çaprazlamalar sonucu oluşturulan farklı renkler ve görünümlerdeki varyeteleridir. Bu çaprazlamalarla sayısız farklı japon balıkları oluşturulmuştur. Aslında bilimsel olarak tek bir japon balığı türü vardır: "carassius auratus". Ancak bu türün çeşitli çaprazlamalar sonucu üretilen sayısız varyeteleri mevcuttur.

Burada İngiltere Japon Balığı Derneği (The Goldfish Society of Great Britain)'in japon balıklarının varyeteleri üzerine yaptıkları sınıflamayı esas alacağız. İsimlerine tıklayarak fotoğraflarını görebilirsiniz.

A) TEK KUYRUKLULAR

1-Common

2-Comet

3-Shubunkin

B) SIRT YÜZGEÇLİ ÇİFT KUYRUKLULAR

1-Fantail (yelpaze kuyruk)
2-Veiltail (tül kuyruk veya peçe kuyruk)
3-Oranda
4-Teleskop
5-Ryukin
6-Pearlscale (inci gövde)
7-Tosakin
8-Jikin
9-Wakin

C)SIRT YÜZGEÇSİZ ÇİFT KUYRUKLULAR

1-Ranchu
2-Lionhead (aslan baş)
3-Bubble eye (balon göz)
4-Celestial (tepegöz)
5-Pompon (yumurta japon balığı)Japon balığı türleri denince yukarıda bahsettiğimiz varyeteler anlaşılmaktadır. Ancak bunların haricinde ülkemizde suriye japonu olarak bilinen balıklar da vardır. Suriye japonu ile ilgili konumuza göz atmak için tıklayınız.