Japon Balığı: Japon Balığında Beyaz Benek Hastalığı

Japon Balığında Beyaz Benek Hastalığı

goldfish ich ile ilgili görsel sonucu
beyaz benek hastalığı


Japon balıklarının en sık görülen hastalıklarındandır beyaz benek hastalığı. Ich olarak da adlandırılır. Belirtisi balığın gövdesinde, yüzgeçlerinde ve kuyruğunda gözlenebilen beyaz tuz-şeker taneleri şeklindeki noktalardır. Sebebi ani sıcaklık değişimi, stres gibi faktörler nedeniyle balığın direncinin düşmesi sonucu ortaya çıkan bir parazit enfeksiyonudur. Balığın üzerine kar yağmış gibi bir manzara oluşturur. Ichthyophthirius Multifilis adlı parazit hastalığın etkenidir. 

Parazit bir balıktan diğerine kolayca bulaşabilir. Ayrıca akvaryum suyuyla ve aksesuarlarıyla da bir akvaryumdan diğerine taşınabilir. Özellikle akvaryumunuza yeni bir balık, aksesuar, bitki vs eklediyseniz bu parazitin taşınma olasılığını da artırmış olursunuz. 

Beyaz benek hastalığına yakalanan japon balığı tedavisiz bırakılırsa, ölüm oranı yüksektir. Erken ve uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir.


Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri

- Vücut, yüzgeçler ve kuyrukta tuz tanesi şeklinde beyaz noktalar,
- Hareketlerde azalma,
- Yeme ilgisizlik,
- Hızlı solunum,
- Saklanma,
- Tabanda dinlenme,
- Yüzeyde ters yüzme.


Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

Amaç infeksiyonu balıklarımızdan ve akvaryumumuzdan temizlemek olmalıdır. Bu amaç için:
1) Balıklarınızı ana tanktan bir tedavi tankına alın. Ana tankın sıcaklığını 27 dereceye yükseltin. 48 saat içinde parazitler ölecektir. Tedbir amaçlı 4 gün boş tankı 27 derecede çalıştırırsanız, akvaryumunuz parazitlerden tamamen temizlenmiş olur. Ana akvaryumunuza hiçbir ilaç uygulamayın. Aksi halde ana akvaryumunuzdaki aylar içinde oluşan yararlı bakterilerin hepsi ölecektir.
2) Balıklarınızı aktardığınız tedavi tankının da sıcaklığını 27-28 dereceye yükseltin. 
3) Tedavi tankınıza parazitleri öldürmek için bir miktar tuz atabilirsiniz. Ayrıca metilen mavisi uygulayabilirsiniz. Metilen mavisi akvaryumcularda contra ichthyo adı altında satılmaktadır. Bu tedaviyi 3 gün uygulamak yeterlidir.
contra ıchthyo ile ilgili görsel sonucu
contra ichtyo ilacı

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.