Japon Balığı: Japon Balığına Yem Nasıl Verilir?

Japon Balığına Yem Nasıl Verilir?

japon balığına nasıl yem verilir
Japon balığına yem nasıl verilir


Japon balığına verilebilecek çeşit çeşit yemler vardır. Japon balığına yem nasıl verilir konusunda kaç tane verilir, günde kaç kere verilir ve hangi yemler verilir gibi her türlü konuya değinmeye çalışalım.

Japon balığına yem nasıl verilir konusunda, öncelikle günde kaç kere konusuna değinelim. Japon balığının sık ve az beslenmesi en iyisidir. Japon balığının günde 2 kere beslenmesi idealdir. Peki her seferinde kaç tane yem vermeliyiz? Bu konu vereceğimiz yem çeşidine göre değişir. Ayrıca balığımızın büyüklüğüne göre de değişir. Genel tabir balıkların 2 dakika içinde tüketebilecekleri kadar şeklindedir. Aslında bu son derece doğru bir tabir. 2 dakika içinde tamamen tüketebilecekleri kadar yem balıklar için gayet yeterlidir. Ama nedense yeni başlayan hobiciye bu hep az görünür. Daha fazla yem verme eğilimi olur hep. Balığın aşırı yemlenmesi ise, kabızlığa ve balığın ölümüne yol açabilir. Bu nedenle, az yem vermeye özen göstermek gerekir. 

Bir başka tabir, balığın gözü kadar yem verilmesi şeklindedir. Bu çok algılayabildiğim bir tabir değil. Bu nedenle böyle bir bilgi de olduğunu aktarayım, ama pek kullandığım bir yöntem değil.

Örneğin; balığımız kuyruk hariç 5-6cm bir balıksa, granül yemlerden bir öğünde 3 tane vermek uygun olur. Pul yemler için sayı söylemek zor. Malum boyutları değişiyor. Yine aynı balık için öğün başına, ortalama büyüklükteki pul yemlerden 4-5 tane verilebilir. Benim gözlemim, pul yemlerin balıklar tarafından daha iyi tolere edildiği yönünde. Dediğim gibi, sadece kişisel bir gözlem. Bilimsel dayanağı yok tabiki.

"Japon balığına yem nasıl verilir" konusunda pond yemlerden de bahsetmek gerekir. Pond yemler verilirken, özellikle balıklarınız küçükse, iyi ufalayarak vermeniz yerinde olur. Malum japon balıklarının bildiğimiz anlamda dişleri yoktur. Hatta granül yemler için de, balıklarınız küçükse birkaç parçaya bölerek vermeniz iyi olur.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.