Japon Balığı: Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

japon balığı nasıl beslenir
japon balığı nasıl beslenir


Japon balığı nasıl beslenir sorusunun cevabı konusunda en önemli nokta verilen yemin miktarıdır. Mümkün olduğunca ideal boyut ve sayıda yem vermeye dikkat edilmeli. Japon balığı aşırı beslendiğinde sindirim problemleri ve kabızlık sorunu ile karşılaşır ve bu nedenlerle ölebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sık ve az beslenmeleri daha uygundur. Verilmesi gereken yem miktarı tam öngörülemiyorsa, düşünülenden daha fazlası yerine daha azını verin. Unutmayın ki hiçbir japon balığı açlıktan ölmez, fakat aşırı beslenmek nedeniyle ölebilir.
Japon Balığı Nasıl Beslenir?
Japon balığı nasıl beslenir konusunda öncelikle doğal ortamındaki beslenmesinden bahsetmek gerekir. Japon balığı doğal ortamında daha çok bitkisel besinlerle beslenir. Bu nedenle bizim japon balıkları için kullandığımız yemler de bitkisel ağırlıklı olmalıdır. Piyasadaki yemlerden protein ağırlıklı olanları değil de, karbonhidrat ağırlıklı, bitkisel kökenli, fazla hava boşluğu içermeyen ve suda fazla şişmeyen, daha kompakt yemleri tercih edersek, balıklarımız daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.

Japon balıkları için yemlerin çeşitli olması da çok önemlidir. Japon balığı nasıl beslenir sorusunun cevabı, mümkünse 2-3 çeşit, hatta daha fazla çeşitte farklı yemlerle beslenmelerinde yatar. Örneğin farklı markaların farklı yemlerinden 3-4 çeşit yem aldınız. Hem granül, hem pul yemleriniz var. Sabah akşam besliyorsanız balıklarınızı, sabah yemlerden birini, akşam diğerini, yarın sabah bir diğerini ve akşam yine diğerini verebilirsiniz. Böylece balıklarınız her gün ve her öğünde aynı yemeği yememiş olur. Bu çeşitlilik onları çok mutlu eder. Farklı yem, farklı lezzet demektir sonuçta. Ayrıca farklı yem verilmesi, tüm besin, vitamin ve elementlerin eksiksizce alınmasını da garanti etmiş olur.

Japon balığı nasıl beslenir sorusuna cevaben, yemlerin haricinde verilmesi gereken sebzelerden de bahsetmek gerekir. Japon balıklarına haftada en az 2 kere ıspanak, bezelye, brokoli, havuç gibi besinlerden suda haşladıktan sonra küçük parçalar halinde verilmesi balıkların kabız olmasını engeller. 

Son olarak canlı yemlerden de bahsetmek gerekli. Japon balığının canlı yemleri der severek tükettiği bilinmektedir. Karides ve krill gibi canlı yemlerden balıklarımıza haftada 1 kere, belki 2 kere verebiliriz. Steril olarak paketlenmiş halde satılan bu canlı yemleri japon balıklarımız severek tüketecektir. Japon balığı nasıl beslenir konusunda bu canlı yemlerin de yeri vardır. Ancak haftada 2 defadan fazla verilmemesi gerekir. Aksi halde balıkta parazit hastalığı veya canlı yeme bağlı böbrek problemleri ortaya çıkabilir.

Japon balığı nasıl beslenir konusunda aşağıdaki konuları da incelemeniz faydalı olacaktır. Sağlıklı balıklar...

İlişkili Konular:

- Japon Balığı Yemleri ve Beslenmesi
- Japon Balığına Bezelye Nasıl Verilir?
- Karotenoid İçeren Yemler

1 yorum :

  1. Japon balığı nasıl beslenir diye araştırıyorum. Daha balık almadım. İyice bilgi toplayınca balıklarımı alıcam inşallah. Sormak istediğm Japon balığı beslenirken ne kadar yem vereceğimizi nasıl anlıyacaz? Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.