Japon Balığı: Japon Balığı Işıklandırma

Japon Balığı Işıklandırma

Japon balığı ışıklandırma
Japon balığı ışıklandırma


Japon balığı ışıklandırma, japon akvaryumunda ışıklandırma konularında aklınıza takılan soruların yanıtları bu sayfamızda!

Japon balığı ışıklandırma konusu japon balığı sağlığı açısından büyük önem taşır. Günlük bir döngü şeklinde ve uygun miktarda ışıklandırma olmadığında japon balığı hasta olabilir. Ayrıca japon balığı serin sularda yaşadığından ısı yayan ışıklandırmaya ihtiyaç duymaz. Ancak japon balığı için akvaryum ışıklandırması önemlidir. Uygun miktarda ve doğru bir günlük ışıklandırma döngüsü olmadığında japon balığı hastalıkları ortaya çıkabilir.

Japon balığı ışıklandırma konusunda öncelikle japon balığının doğal ortamındaki yaşamı taklit edilmeye çalışılmalıdır. Japon balığı doğal ortamında serin göllerde ve akarsularda yaşar. Dolayısıyla gündüz vakti güneş ışığını doğrudan alırken, gece ise karanlıkta kalır. Biz de akvaryumlarımıza bu döngüyü taklit etmeliyiz. Japon balığı ışıklandırmasında gündüz vakti 12-13 saat ışık verip, kalan zamanda (yani gece) balıklarımızın dinlenebilmesi için karanlıkta bırakmak uygun olacaktır.

Gereğinden fazla süre ışık verirseniz, japon balığında beslenme ve uyku problemleri ortaya çıkacaktır. Ayrıca aşırı ışıklandırma akvaryumunuzda alglerin aşırı çoğalmasına sebep olarak akvaryum suyunun kimyasını bozabilir. Algler aşırı çoğalırsa akvaryum suyunuz bulanıklaşır. Akvaryumunuzda bitki varsa, algler bitkilerle besin yarışına girebilirler. Parazitlerin de akvaryumda üremesine ve çoğalmasına yol açabilirler.

Japon balığı ışıklandırma konusuna değinmiş olduk. Japon akvaryumu ışıklandırması gündüzleri yaklaşık 12 saat ışık alacak ve 12 saat de karanlıkta kalacak şekilde, ışıklandırmada aşırıya kaçmadan yapılmalıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Üye olmadan yorum yazmak için yorumlama biçimini "adı" ya da "anonim" olarak seçebilirsiniz.